A szigetüzemű napelemes rendszer ismertetése
Szigetüzemű napelemes rendszert olyan helyeken szükséges kialakítani,ahol nem található a közelben villamos hálózat,vagy költségesebb kialakítani a hálózati rendszert,mint a sziget üzemet. Alacsony fogyasztás miatt is érdemes kiépíteni a hálózat független rendszert. Az önálló rendszerben való működés a napelemes rendszerek alapvető feladata. Egy tanya vagy gazdasági épület energiaigényét egyszerűen, csendesen és megbízhatóan képesek ellátni.
Hálózati kapcsolat nélkül csakis annyi energiát tudunk felhasználni amennyit a rendszerünk megtermelt. Egy jó sziget üzemű napelemes rendszer tervezésénél a folyamatos áramellátásra kell törekedni,amit az optimális akkumulátor méretezéssel és a napelemek méretezésével lehet elérni. Fő szabály,hogy ha a napfényszegény téli napokhoz be tudjuk állítani a termelési fogyasztási energiatárolási időt,akkor egész évben folyamatos áramellátási rendszert kapunk.
Szigetüzemű napelemes rendszerek általános költségei és felépítése
Egy szigetüzemű napelemes rendszer költségei egységnyi hasznosított energiamennyiségre vonatkoztatva 50-75%-kal magasabbak, mint egy hálózatra tápláló rendszer esetén. Egyes esetekben még mindig olcsóbb kialakítani,mint pl:egy több kilométerre fekvő tanyára hálózatot kiépíteni,aminek a költsége elérheti a több millió forintot is. Figyelembe kell venni az akkumulátor telep költségeinek és a tárolókapacitásának korlátozott méretét. A hálózati kapcsolattal kiépített napelemes rendszer tehát olcsóbb, és egy gyorsabban megtérülő beruházás.
A szigetüzemű napelemes rendszerek esetén a napelemek által megtermelt energiát akkumulátorokban tároljuk. Az akkumulátorok töltését illetve kisütését a töltésvezérlő irányítja, ezen felül kisfeszültségű (12 ill.24 V) fogyasztók áramellátását is biztosítja. Egy inverter segítségével az akkumulátorok által biztosított egyenáramot 230 V, 50 Hz-es váltakozó árammá tudjuk átalakitani, amellyel a legtöbb elektromos fogyasztó működtethető.